Cafe
Fresh
Radio ExYu
Radio EastGate Mall
play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
  • play_arrow

    Канал 77 Само Хитови

  • play_arrow

    Kanal 77 Ex Yu

Парадокс

Савовски: Најголем корумпирач на судството е извршната власт (видео)

today25/04/2020 6

Background

Според адвокатот Димитар Савовски најголем коруптивен елемент во судството е извршната власт, Митото и поткупот, давањето пари се само еден елемент.

– Каде е нечесното однесување на оној што ја има власта и моќта за свои интереси. Потребно е да се направи цврста поделба на извршната и судската власт. Се дотогаш владата и партиите ќе диктираат со своето влијание и моќ во судството.

Не може само да зборуваме дека имаме сомнеж за одредени судии дека се корумпирани во основните скопски судови,а никој да не превзема мерки. Кога имате основи на сомневање треба да се покрене постапка и да се посочат кои се тие судии со име и со презиме.. Имаме судии кои многу јасно ги соголија своите нечесни дејанија во бомбите, а сеуште судат- вели Савовски во емисијата „Стадион“ на Радио Канал 77.

Објавено од: Канал 77

Rate it
0%