Стадион

Страна: 3

Во Македонија се врти еден виц во кој на прашањето „Кој ја предводеше дигитализацијата во вашата компанија?, одговорот е „па корона вирусот“, вака деканот на ФИНКИ, Иван Чорбев пластично го објасни процесот на дигитализација изминатата година во светот , па и во Македонија при неговото гостување во емисијата Стадион на Канал 77. ,,Ако степенот на […]

Докторот Горјан Милановски од Институтот за имунобиологија и хумана генетика вели дека нивните истражувања покажуваат дека над 30 проценти од жителите на Скопје имаат веќе антитела против коронавирусот. Според него првата достапна вакцина е најдобра и за да ја победиме короната треба да се вакцинира над осумдесет проценти од нселението. Милановски нагласува дека многу поголеми […]

Цените се ставија пред третаманот на пацинетите, а јавноста беше изманипулирана со лекувањето на пацинетите во приватното здравство, вели во разговор за Канал 77 во емисијата Стадион, медицинскиот директор на болницата Аџибадем Систина, д-р Жарко Христовски. Тој ја свртува тезата и прашува за неспоредливиот третман на државата кон медицинскиот персонал во приватните болници со јавното […]

Вакцината за коронавирусот е на „грбот“ на декади наука и вложување во науката во минатото. Математиката околу вакцинацијата е многу едноставна. Доколку се заразите, а не се вакцинираме, сите ќе се заразат со вирусот, тоа е неминовно. Вакцините не се развиени за брзо време, поминале низ сите пристапи и мерки за контрола, а светските Влади […]

Природниот имунитет не е целосно докажан, додека имунитетот што се создава од вакцината е потврден. Ова е аргументот на д-р Горјан Милановски од Институт за имунобиологија и хумана генетика , кој во денешното гостување во емисијата Стадион одговори на дилемата дали треба да се вакцинираат луѓето кои прележале ковид – 19. -Треба да се вакцинираат […]

При денешното гостување на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емсијата „Стадион“ на Радио Канал 77, беше запрашан дека почитувач на верски слободи, верник е, меѓутоа во Министертсво за внатрешни работи или на друго место кога комуницира со високи јавни црковни велокодостојници или кога бакнува рака дали размислува дека е министер за внатрешни работи, […]

Баслословните суми за користењето на хелихоптерот, политички се пумпаат вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во емисијата „Стадион” на Радио Канал 77. Тој вели дека трошоците за летање на еден ден со хелихоптер е 2000 евра. „Во однос на користењето на полицискиот хелихоптер, овој одел воздухополовство во МВР се користи во секоја една прилика […]

„Не сум сеуште избркан, меѓутоа факт е дека се носат одредени законски измени кои што ќе и овозможат на постоечката власт тоа да го направи, мојот став го знаете, тоа е против уставно и на тоа ќе останеме”, изјави членот на Извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ, полковникот Драган Ковачки во емсијата „Стадион” на Радио Канал […]


Во етер
Наслов
Изведувач

Background